«قبل از روشن کردن خودرو لازم است تا دنده در حالت خلاص قرار بگیرد.»، این جز اولین جمله هاییست که هنگام آموزش رانندگی می شنوید. در این نوشتار قصد داریم تا دلیل این امر را با جزییات تمام بررسی کنیم و ببینیم خلاص کردن گیربکس و گرفتن کلاچ چه تفاوتی را در استارت زدن خودروایجاد می کنند.

 

 

 

پیش از استارت زدن خودرو چه باید کرد؟

 

فرآیند استارت خودروهای مختلف با هم تفاوت های جزئی دارند اما بطور کلی عملکرد همه آنها بدین صورت است که وقتی استارت زده می شود، استارتر خودرو (که یک موتور الکتریکی با گشتاور راه اندازی بالا است) به واسطه چرخ دنده هایی با نسبت زیاد، موتور را اندکی می چرخاند تا موتور راه بیفتد. جعبه دنده خودرو از طریق کلاچ به موتور متصل شده و وقتی دنده در حالت خلاص قرار دارد چرخ دنده های هرزگرد و پینیون به صورت آزاد می چرخند. با تغییر وضعیت دسته دنده، ماهک ها جابجا شده و دنده های خودرو درگیر می شوند تا از این طریق نیروی موتور به جعبه دنده و بعد به چرخ ها منتقل میشود.

 

زمانیکه دنده را درگیر می کنیم تمام وزن خودرو بر موتور سوار شده و مطمئنا در هنگام روشن شدن، موتور با مشکل مواجه می شود که شاید تجربه روشن کردن خودرو در دنده را داشته باشید و بدانید که موتور در این وضعیت به راحتی روشن نخواهد شد. به همین دلیل توصیه می شود تا قبل از روشن شدن خودرو دسته دنده را در حالت خلاص قرار دهید. اما نکته ای که در اینجا می خواهیم به آن اشاره کنیم این است که در حالت خلاص هم چرخ دنده های هرزگرد گیربکس که در روغن غلیظ غوطه ور هستند در حال گردش بوده و این خود انرژی موتور را تلف می کند، مخصوصا زمانیکه هوا سرد بوده و روغن غلیظ تر می گردد. هرچند انرژی لازم برای اینکار زیاد نیست اما به هر حال باری را به موتور تحمیل می کند و این باعث فشار بیشتر بر موتور استارتر شده و آن را به تدریج ضعیف تر می کند لذا پیشنهاد کالایاب خودرو به شما اینست که پیش از روشن کردن خودروهای دنده ای پدال کلاچ را فشار دهید تا موتور کاملا از جعبه دنده خلاص شود. با فشاردادن پدال کلاچ پمپ های هیدرولیکی به کار افتاده و با فشار روغن صفحه خورشیدی را فشار داده و دیسک و صفحه کلاچ از هم جدا می شوند و دیگر چرخش موتور تاثیری بر گیربکس نخواهد داشت.

 

برخی از رانندگان عادت دارند برای روشن کردن خودرو ابتدا پدال کلاچ را فشار می دهند و بعد خودرو را استارت می زنند. با توجه به آنکه پیش از استارت زدن، با جابجایی دسته دنده می توان از خلاص بودن خودرو اطمینان حاصل کرد، سؤالی که معمولاً پیش می آید آن است که آیا گرفتن کلاچ در زمان روشن کردن خودروهای دنده دستی لازم است یا خیر؟

 

گرفتن کلاچ پیش از استارت زدن

 

برخی از رانندگان عادت دارند برای روشن کردن خودرو ابتدا پدال کلاچ را فشار می دهند و بعد خودرو را استارت می زنند. با توجه به آنکه پیش از استارت زدن، با جابجایی دسته دنده می توان از خلاص بودن خودرو اطمینان حاصل کرد، سؤالی که معمولاً پیش می آید آن است که آیا گرفتن کلاچ در زمان روشن کردن خودروهای دنده دستی لازم است یا خیر؟

 

همان طور که می دانید وظیفه سیستم کلاچ انتقال قدرت میان موتور خودرو و گیربکس و قطع آن در زمان لازم است. به صورت عمومی تصور بر این است که وقتی دنده در وضعیت خلاص قرار دارد هیچ نیروی اضافه ای بر روی موتور نیست چراکه کلاچ عملاً نیرو را از موتور خودرو می گیرد اما در سمت دیگر نیرو منتقل نمی شود ولی واقعیت آن است که مجموعه کلاچ خودرو حتی در شرایط خلاص بودن دنده ها نیز باری را بر موتور خودرو تحمیل می کند.

 

این بار تحمیل شده البته بسیار اندک است و به همین دلیل به طور معمول نیازی به گرفتن کلاچ در هنگام روشن کردن خودرو نیست اما در مورد خودروهایی که باتری ضعیفی دارند و یا در هوای بسیار سرد، به دلیل آنکه مجموعه روغن های به کار رفته در مسیر انتقال قدرت غلیظ تر شده اند، کلاچ نیروی اضافه بیشتری را به موتور خودرو وارد می کند و به همین دلیل توصیه می شود در زمستان برای روشن شدن بهتر خودرو کلاچ بگیرید. البته در مورد خودروهایی که موتور آن ها به خوبی تنظیم شده است و وضعیت باتری مناسبی دارند نیازی به این کار نیست اما بسیاری از رانندگان برحسب عادت در هنگام روشن کردن خودرو کلاچ می گیرند.

 

این مسأله به ویژه در مورد خودروهای قدیمی تر عمومیت بیشتری دارد و به همین دلیل برای چنین خودروهایی توصیه می کنیم در روزهای سرد زمستان، پیش از روشن کردن خودرو پدال کلاچ را فشار دهید. در مورد سایر خودروها اگر استارت خودرو به خوبی عمل می کند و خودرو در هوای سرد به راحتی روشن می شود نیازی

1 1 300x223 - آیا قبل از استارت زدن خودرو باید کلاچ بگیریم؟